Majówka od strony historycznej

Majówka wielu z nas kojarzy się z odpoczynkiem, przerwą w pracy, okazją do oderwania się od codziennej, cotygodniowej rutyny. Wielu z nas planuje wyjazdy, jeszcze inni spędzają czas w domu wspólnie z rodziną i korzysta z majowej, wiosennej pogody. Jednakże te trzy dni, są również nie tylko okazją do odpoczynku, ale również mają nam przypominać o pewnych wydarzeniach oraz symbolach, które powinny być dla każdego Polaka rzeczą najważniejszą.

 

1 maja – Święto Pracy.

Wielu z nas pamięta o niesławnych pochodach pierwszomajowych, czy to z autopsji, czy opowieści rodziców lub starszego rodzeństwa.  Dzień ten został ustanowiony świętem w 1950 roku, lecz obchodzony na ziemiach polskich jest już od roku 1890, kiedy to partie robotnicze pierwszy raz zorganizowały pochody upamiętniające wydarzenia z 1886 roku w Chicago, kiedy to robotnicy zorganizowali strajk, mający głównie na celu wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy. Pochody te odbywały się przy ogólnej dezaprobacie i zakazie ówczesnych władz (zaborców oraz później II RP), często były brutalnie tłumione przez wojsko, policję i organizacje nacjonalistyczne.

 

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Święto to zostało ustanowione stosunkowo niedawno, gdyż w 2004 roku. Dzień 2 maja nie został wybrany przypadkowo – jest to również Światowy Dzień Polonii, jak również z powodu bliskości innego, bardzo ważnego patriotycznego święta – Konstytucji 3-ego maja. Święto to ma przypominać o wartości i znaczeniu naszego narodowego symbolu, jakim jest flaga. Czerwień symbolizująca miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie, biel to czystość, lojalność, pokora i szlachetność. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdą flagę można zawiesić na domu – zgodnie z prawem każdy obywatel może użyć do tego celu tylko flagi, składającej się z bieli i czerwieni. Natomiast inne warianty (z godłem czy wcięciem) mają inną symbolikę i są stosowane przez placówki państwowe, wojskowe lub statki.

 

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

Dzień ten jest ważny nie tylko dla Polski, ale również dla całego świata. 3 maja, 1791 roku Polska uchwaliła pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, drugą na świecie za Stanami Zjednoczonymi. Dzień ten ustanowiono świętem państwowym już w 1919 roku, ponownie w 1990 (po zniesieniu go przez władze PRL po II wojnie światowej). Od 2007 roku dzień ten jest również świętem narodowym Litwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *