Zmiana organizacji ruchu na Rondzie Piastowskim

AKTUALIZACJA: pojawiły się nowe informacje na znakach: zmiana będzie od 15.10 (sobota)

Dostaliśmy już dwie informacje od naszych czytelników w sprawie zmian na Rondzie Piastowskim, które mają obowiązywać od wtorku, 11 października.

Od 11.10.2016 zacznie obowiązywać nowa organizacja ruchu na Rondzie Piastowskim. Cały czas Panowie z ZZRD uzupełniają nowe oznakowanie, jednak już możemy wywnioskować, jak będzie po nowemu, a więc zacznijmy od podstawy, czyli ruch wokół wyspy centralnej uzyska pierwszeństwo, co jest najważniejszą zmianą w stosunku do dotychczasowej organizacji. Czy upłynni to ruch? Śmiemy wątpić z uwagi na często odbijające światła na skrzyżowaniu Piasta Kołodzieja i Kruszwickiej. No ale dziś nie o tym.

Prześledźmy poszczególne kierunku:

– Jadąc od ul. Mikołajczyka wjeżdżamy na skrzyżowanie jako podporządkowani, tu jest zmiana i uwaga – druga zmiana – zlikwidowano możliwość skrętu w Srebrnych Orłów z prawego pasa, a więc – w Piasta Kołodzieja pojedziemy z pasa prawego, zaś by zawrócić bądź skręcić w lewo będziemy musieli zająć przed rondem pas lewy i wjechać na lewy w ruchu okrężnym, on zaś po minięciu zjazdu w Piasta Kołodzieja rozejdzie się na dwa i oba będziemy mogli śmiało zająć w zależności od naszej potrzeby (czy będzie to zawracanie – pas lewy, czy jazda w Srebrnych Orłów – pas prawy).

Sprawa tramwajów w tej relacji nie zmienia się, więc ten z lewej ma pierwszeństwo, ten z prawej od pętli os. Piastów będzie nam ustępował.

– Jadąc od ul. Piasta Kołodzieja przede wszystkim uważajmy na tramwaje! Tu apel od motorniczych – tramwaje tutaj zarówno z prawej jak i z lewej strony mają pierwszeństwo.

Uregulowano sam wjazd na skrzyżowanie narzucając znów dwa pasy ruchu. Z prawego pojedziemy wyłącznie w kierunku ul. Srebrnych Orłów, zaś z lewego będziemy mogli wyłącznie pojechać w Mikołajczyka bądź zawrócić, z zachowaniem swoich pasów, a więc po minięciu zjazdu w Srebrnych Orłów zajmiemy pas zewnętrzny (i tylko zewnętrzny) dla Mikołajczyka, a wewnętrzny, by zawrócić. Znika nam więc możliwość jazdy z wewnętrznego pasa w Mikołajczyka.

Na tramwaje uważajcie – te z lewej, zjeżdżające z tarczy ronda będą miały pierwszeństwo, te ruszające z przystanku muszą samochody w rondzie przepuścić.

– jadąc od ulicy Srebrnych Orłów znów mamy narzucone oznakowanie pasów. Lewy pas będzie służył wyłącznie do skrętu w Piasta Kołodzieja (i tu zajmujemy pas zewnętrzny po minięciu zjazdu w Mikołajczyka) lub do zawracania (i tu pas wewnętrzny, który nas ładnie wyprowadzi na prawy pas Srebrnych Orłów) i znów uwaga na tramwaje – tramwaje z lewej, zjeżdżając ze skrzyżowania będą miały pierwszeństwo, te jadące od strony Mikołajczyka będą musiały ustąpić.

Jadąc prawym pasem ul. Srebrnych Orłów będziemy mogli pojechać wyłącznie w ulicę Mikołajczyka. Będzie to kłopotliwe szczególnie dla kierujących autobusami, ale myślę, że sobie poradzą.

Ponowimy jeszcze apel – uważajcie, szczególnie w pierwszych dniach po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu. No i na tramwaje! To kupa żelaza która w miejscu nie staje, samo zaś zderzenie rzadko kończy się dobrze.

Źródło: KMRTkmrt.one.pl

Album na facebooku

 

Film – jak poruszać się po Rondzie Piastowskim po zmianie na DziennikPolski24.pl
image-3

5 komentarzy


 1. a kiedy zajmiecie sie zmiana wyjazdu z ul Kruszwickiej ??? przeciez tam swiatla trwaja 3 sekundy….

  Odpowiedz

 2. No i wreszcie po 30 latach użytkowania będzie to rondo nie tylko z nazwy, chociaż ze względu na kształt tego skrzyżowania rondem trudno go nazwać.

  Odpowiedz

 3. Jeżeli niezwłocznie (a nie dopiero pod koniec 2017 roku jak się planuje) nie wybuduje się dodatkowego pasa jezdni do prawo skrętu z ul. Piasta Kołodzieja w Kruszwicką to sama zmiana organizacji ruchu nie na wiele się zda.

  Odpowiedz

 4. po zmianie organizacji ruchu na tym rondzie to jest masakra
  kto to wymyślił ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *