LajkOn wywoła w Krakowie uśmiech komunikatami

lajkon

Kilka dni temu pisaliśmy o projekcie LajkOn, który powstał na KrakHack, czyli pierwszym hackathonie miasta Krakowa. Wzięło w nim udział ponad 150 osób, w 40 zespołach i przez 24 godziny wypracowywali pomysły na Kraków Przyszłości. Zwycięskie propozycje mają szansę na wpisanie do Strategii Rozwoju Krakowa 2030 i realizację. Tak się już dzieje w przypadku pomysłu LajkOn, który jest bardzo prosty i szybki do wdrożenia.

LajkOn – o co dokładnie chodzi?

 

Na czym dokładnie polega propozycja zespołu Project: Cracow? Na mieście miałyby pojawić się nowe napisy na tablicach informacyjnych, drogowych, chodnikach, kasownikach czy parkometrach. Byłby to napisy, które wzbudzałby by uśmiech i rozładowywały negatywne emocje podczas frustrujących sytuacji jak spóźniony autobus, światła na których trzeba przebiegać, aby zdążyć przejść czy zepsute chodniki. Pojawiłyby się na przykład takie napisy na autobusie: „Przepraszam za spóźnienie”, „Nie płacz, kiedy odjadę”, na dziurawych chodnikach byłaby namalowana pieczątka „L4”. Pomysłów jest dużo, a zespół jest otwarty na współpracę z mieszkańcami, którzy najlepiej wiedzą co ich najbardziej denerwuje w swojej najbliższej okolicy i co by mogło im choć trochę polepszyć nastrój.

Co dalej?

 

Zespół jest już po pierwszym spotkaniu z ZIKiTem oraz MPK, a pierwsze komunikaty mają pojawić się już na Święta Wielkanocne.

Pomysł spodobał się panu Łukaszowi Frankowi, zastępcy dyrektora ZIKiT, który był jurorem na KrakHack:
– Myślę, że największą wartością tego pomysłu jest pokazanie interakcji. Pokazanie mieszkańcom, że znak to nie jest kawałek blachy i że za tablicą informacyjną czy kamerą nie siedzą bezduszni ludzie robiący na złość całemu światu, tylko że jest też grupa osób, która wykorzystuje te narzędzia do tego aby pomagać ludziom przemieszczać się po mieście. Oczywiście jeśli coś nie wypali po drodze to ma być to sposób na łagodzenie sytuacji i studzenie negatywnych emocji. Hasła i napisy z uśmieszkiem powinny pomóc w codziennym funkcjonowaniu nam wszystkim. (fragment z ZIKiT)

Zespół liczy 5 osób: Joanna Ostafin i Tomasz Osowski z Project; People, Mateusz Mucha z Omni Kalkulator, Dominika Sularz oraz Daria Bodziony – założycielka Mistrzejowice24.pl :)

O LajkOn można przeczytać już na kilku portalach (RMF24.plZIKiT, Wyborcza.pl,  krakow.naszemiasto.pl,  Gazeta Krakowska, Radio EskaRadio Plus,  news.krakow.pl), posłuchać audycji w Radio Kraków oraz obejrzeć fragment programu „24 godziny” w nowa.tv oraz Wstajesz i Wiesz w TVN24.

Pomysły możecie zobaczyć na wydarzeniu Wywołajmy w Krakowie więcej uśmiechu. Niebawem pojawi się również fanpage, gdzie będzie można śledzić na bieżąco rozwój pomysłu i przesyłać swoje propozycje :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.