Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Czym jest smog oraz jaki wpływ może on mieć na nasze zdrowie?

Szacuje się, że rocznie umiera u nas przedwcześnie na skutek oddychania bardzo złym powietrzem ponad 48 tysięcy osób. Smog (z ang. smoke – dym, fog – mgła) to mgła, która zawiera zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego. Powstaje na skutek przedostania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. Jest toksyczny i nienaturalny oraz ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. W Polsce dokucza nam on szczególnie w sezonie grzewczym (od września do kwietnia).

W Krakowie coraz częściej słyszymy o smogu a w ostatnich latach świadomość na jego temat znacznie wzrosła. Trudno się zresztą temu dziwić – Polska znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej (33 z 50 miast Unii o największym stężeniu pyłu znajduje się właśnie u nas!).

Rodzaje smogu

Smog dzielimy na dwa rodzaje: smog klasyczny, inaczej londyński, oraz smog fotochemiczny.

Smog londyński występuje on głównie w miesiącach jesienno-zimowych – od listopada do stycznia i głównie w umiarkowanej strefie klimatycznej. Warto tutaj zaznaczyć, że powstaje przede wszystkim przez instalacje grzewcze (tj. kotły, piece), które służą do ogrzewania domów jednorodzinnych i starych kamienic (m.in. przez palenie odpadami, używanie paliw niskiej jakości, instalacje starego typu) oraz przez transport drogowy.

Smog fotochemiczny (inaczej typu Los Angeles) występuje głównie w miesiącach letnich, w strefach subtropikalnych. Powstaje zazwyczaj w słoneczne dni, gdy temperatura przekracza 25 stopni a na ulicach panuje duży ruch. Obserwowany jest m.in. w Krakowie. Jego źródłem są głównie spaliny samochodowe, które wchodzą w reakcję ze światłem słonecznym co z kolei prowadzi do powstawania trujących substancji.

Wpływ smogu na nasze zdrowie

Długotrwała styczność ze smogiem, poza zmianami nowotworowymi (rak płuca, zatok, nowotwory jamy ustnej, gardła i krtani, przełyku, rak nerki) może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego oraz niewydolności nerek i wątroby. O niekorzystnym wpływie na układ oddechowy chyba nie trzeba wspominać? U zdrowych osób nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem wywołuje stany zapalne, podrażnienia spojówek, krtani i tchawicy czy zmęczenie. Co więcej, pyły zawieszone mają możliwość przechodzenia przez ściany pęcherzyków płucnych i trafiają do całego układu krwionośnego, co z kolei może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, choroby niedokrwiennej serca czy nadciśnienia tętniczego a substancje w nim zawarte mogą powodować także problemy z płodnością, zaburzenia pracy wątroby czy alergie.

Jak chronić się przed smogiem? Warto zainwestować przede wszystkim w dobrą maskę antysmogową z filtrami, które nie będą przepuszczały pyłu PM2,5, czyli tego, który dostaje się nie tylko do płuc ale także do krwi. Pamiętajmy również o częstym wymienianiu filtrów (co ok. 2 tygodnie). Nie zapomnijmy o pomocy z wewnątrz – wzbogaćmy naszą dietę kwasami omega-3 (zmniejszają efekty działania zanieczyszczonego powietrza na organizm), brokułami (zawierają silny przeciwutleniacz) oraz witaminą E i kurkumią (zmniejszają stres oksydacyjny). W domu jakość powietrza możemy poprawić dobrym oczyszczaczem.

Śledź informację o jakości powietrza

Gdzie możemy sprawdzić jakość powietrza? Chociażby na airly.eu, która buduje sieć sensorów powietrza dla miast i gmin. Airly.eu na celu zwiększenie świadomości tego, czym oddychamy na co dzień i pozwala zidentyfikować źródło problemów oraz, co najważniejsze – ich dokładną lokalizację. To właśnie od poznania problemu oraz poszerzania świadomości na jego temat powinniśmy zacząć.

 

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *